TSV päivitti usein kysyttyjä kysymyksiä suoramarkkinoinnista

16.12.2025
Toimiston työtila.

Tietosuojavaltuutetun toimisto (TSV) päivitti usein kysyttyjä kysymyksiä sähköisestä ja perinteisestä suoramarkkinoinnista. Uusissa vastauksissa on lisätty ohjeistusta suoramarkkinointipuhelussa annettavista tiedoista, kun henkilön yhteystiedot on saatu muualta kuin tältä itseltään.

Päivitettyjen ohjeistusten mukaan henkilölle on annettava keskeisimmät tiedot henkilötietojen käsittelystä ensimmäisen markkinointipuhelun aikana, silloin kun suoramarkkinointiin käytetyt yhteystiedot on hankittu muualta kuin henkilöltä itseltään.

Puhelun aikana henkilölle on kerrottava, mistä hänen tietonsa on saatu, kuka on henkilötietojen rekisterinpitäjä tai tämän edustaja, sekä mistä henkilö voi saada tarkempia tietoja henkilötietojensa käsittelystä. Lisäksi henkilön on voitava tietää, kenen puoleen tietosuojaan liittyvissä kysymyksissä voi kääntyä. Laajemman tietosuojainformaation yritys voi tarjota esimerkiksi verkkosivuillaan tai sähköpostitse.

Puhelun aikana tehty pyyntö kieltää yritystä tekemästä suoramarkkinointia on myös käsiteltävä. Tämä tarkoittaa sitä, ettei pyyntöä voida ohittaa esimerkiksi vaatimalla asiakasta käyttämään jotakin toista kanavaa suoramarkkinoinnin lopettamiseksi.

Tietosuojavaltuutetun toimiston tiedotteen asiasta voit lukea täältä.

Usein kysytyt kysymykset voit katsoa täältä.

Kuva: Unsplash / Arlington Research

Kirjoittajat

Share: