OKM: Selvitys liittyen tekijänoikeusjärjestöjen mahdollisuuksista käsitellä henkilötietoja on valmistunut

Tekijänoikeusinfrastruktuuria ja tietosuojaa käsittelevän selvityksen tavoitteen oli edistää tekijänoikeusjärjestöjen digitaalisten palveluiden kehitystyötä. Selvityksellä kartoitettiin, kuinka laajasti ja millä tavoin tekijänoikeusjärjestöt voivat käsitellä henkilötietoja digitalisoituvassa toimintaympäristössä. Kyseinen selvitys on osa laajempaa kehitystyötä, joka on liitännässä Suomen tekijänoikeusinfrastruktuurin. EU-puheenjohtajuuskaudella 2019 Suomi korosti tarvetta kehittää tekijänoikeuden infrastruktuuria, koskien muun muassa käytäntöjä teos- ja tekijätietojen ilmoittamisesta.
Selvityksessä tarkasteltiin tekijänoikeusjärjestöjen (jäljempänä myös järjestöjen) asemaa yleisen tietosuoja-asetuksen näkökulmasta, ja erityisesti järjestöjen mahdollisuuksista luovuttaa henkilötietoja ISNI-tietokantaan (International Standard Name Identifier) sekä muihin portaaleihin liitännässä tekijänoikeuksien hallinointiin. ISNI-tunnusten käyttöönoton perusteella on tullut tarve selkeyttää järjestöjen mahdollisuutta luovuttaa sekä käsitellä henkilötietoja yleisen tietosuoja-asetuksen mukaisesti. Tämän lisäksi selvitys otti kantaa järjestöjen tietosuoja-asetuksen mukaisiin käsittelyperusteisiin sekä rooleihin.
Tekijänoikeuksien hallinnoinnissa sekä käyttökorvausten tilityksen yhteydessä järjestöt käsittelevät henkilötietoja, jonka seurauksena tekijöiden erottaminen ja yksilöiminen on erityisen tärkeää. Erottamiseen hyödynnetään esimerkiksi ISNI-tunnusta. Järjestöjen käsittelyperuste voi olla sopimus, joka on tehty tekijänoikeusjärjestön ja tekijän välillä, tekijän suostumus tai kolmannen tahon tai rekisterinpitäjän oikeutettu etu.
Kun kyseessä on tekijä- ja teostietojen käsittely, sovellettavaksi tulee tietosuoja-asetus sekä kansallinen tietosuojalaki. Henkilötietojen julkaiseminen verkossa sekä luovutus kolmannelle on myös katsottava olevan henkilötietojen käsittelyä. Järjestöjen mahdollisuutta luovuttaa tekijä- ja teostiedostot tietokantoihin on arvioitava tietosuojalainsäädännön pohjalta. Soveltuva tietosuoja-asetus ei suoranaisesti estä tekijä- ja teostietojen julkaisemista tai luovuttamista, silloin kun tarkoitus on yhteensopiva alkuperäisen käyttötarkoituksen kanssa. Käsittelyssä on kuitenkin huomioitava tietosuoja-asetuksen sääntely, jonka yhteydessä voidaan korostaa keskiössä olevaa käsittelyn läpinäkyvää informointia. Läpinäkyvän informoinnin avulla pystytään varmistamaan, että rekisteröidyillä on selkeä sekä kattava kuva kokonaisuudessaan henkilötietojen käsittelystä. Mikäli käsittely on sääntelyn mukaista sekä läpinäkyvää, mahdolliset luovutukset eivät tule yllätyksenä rekisteröidyille.
Lue alkuperäinen uutinen täältä sekä koko selvitys täältä.
Kuva: Unsplash, Kaffeebart
Kirjoittajat


