Kyrö Distillery ei voi enää käyttää ”ruisviski”-nimitystä EU-sopimuksen vuoksi

7.4.2025
Lasillinen viskiä

Euroopan unionin ja Kanadan vuonna 2003 tekemän sopimuksen vuoksi Kyrö Distillery -tislaamo ei voi enää käyttää nimitystä ruisviski valmistamastaan ruisviskistä. Lisäksi yritys joutuu vaihtamaan etikettinsä ruisviskien kyljestä.

Kyrö Distillery -tislaamoon oltiin yhteydessä EU:n komissiosta tammikuussa ja vaadittiin, että Kyrö muuttaa Rye Whisky -etikettinsä. Pyyntö perustui EU:n ja Kanadan väliseen viinejä ja alkoholijuomia koskevaan sopimukseen vuodelta 2003. Kyseisessä sopimuksessa EU ja Kanada sitoutuivat antamaan suojaa toistensa viinien ja alkoholijuomien maantieteellisille merkinnöille. Sopimuksessa EU rajasi Rye Whisky -nimityksen käytön vain Kanadassa valmistettuihin tuotteisiin.

Sopimuksen 17 artiklan 2 kohdan mukaisesti kahden siirtymäkauden jälkeen sopimuksen voimaantulosta EU tunnustaa ainoastaan Kanadassa valmistetut ruisviskijuomat, eikä salli nimityksen käyttöä muista kuin Kanadasta peräisin oleville väkeville alkoholijuomille. Kanadassa valmistetun ruisviskin rukiin osuudelle ei ole asetettu alarajaa.

Sopimus on ollut voimassa siirtymäajan päättymisestä lähtien jo 20 vuotta, jonka aikana tislaamot ovat alkaneet valmistaa ruisviskiä EU-maissa, kuten myös Kyrö Distillery. Komissio on nyt kuitenkin aktivoitunut valvomaan asiaa, joten etiketit muutetaan muotoon ”whisky made of 100 % Rye” tai ”of Finnish Rye”.

Alkuperäiset uutiset löydät täältä ja täältä.

Kuva: Unsplash/Frank Tunder

Kirjoittajat

Share: