Kuluttajalle sakot Temu-tilauksesta
Italiassa yksityiskuluttaja sai yli 600 euron sakon maan tulliviranomaiselta tilattuaan Temu-verkkokaupasta kopiotuotteita. Tapaus on ensimmäisiä julkisia esimerkkejä siitä, että myös tavallinen kuluttaja voi joutua vastuuseen verkkotilauksesta johtuvasta tekijänoikeusrikkomuksesta.
Kuluttaja oli tilannut lastenkutsuihin Disney-aiheisia tuotteita kuten t-paitoja ja ilmapalloja, joissa oli Disney-hahmojen kuvia. Siitä huolimatta, että tuotteet oli tarkoitettu yksityiseen käyttöön, ne katsottiin tullitarkastuksessa väärennöksiksi. Tulliviranomaiset toimivat Disneyn lakitiimin ohjeiden mukaisesti ja takavarikoi väärennökset, sillä ne loukkasivat yhtiön immateriaalioikeuksia.
Italian lainsäädäntö kieltää väärennettyjen tuotteiden tuonnin EU:n ulkopuolelta myös yksityishenkilöiltä. Sakon määrä perustaa sekä Italian lainsäädäntöön että EU:n oikeuteen. Myös Suomessa Turvallisuus ja kemikaalivirasto Tukes muistuttaa, että EU:n ulkopuolelta tuotteita tilatessa vastuu on kuluttajalla. Suomessa ei ole ilmennyt vastaavia tapauksia.
Temu on amerikkalaisen valvontaviranomaisen tarkkailussa
Syyskuussa Temu sai Yhdysvaltain kauppakomissio FTC:ltä kahden miljoonan dollarin sakot, sillä yhtiö ei ollut noudattanut maan INFORM Consumers Act -lakia. Kyseinen laki velvoittaa verkkokaupat valvomaan myyjiään sekä estämään petosten ja väärennösten leviämisen kuluttajille. FTC:n mukaan Temu ei ole kontrolloinut epäilyttäviä myyjiä riittävällä tasolla, mikä mahdollistaa väärennösten leviämisen ja voi aiheuttaa vaaraa kuluttajien turvallisuudelle.
Alkuperäisen uutisen voit lukea täältä.
Kuva: Unsplash / Appshunter.io

