EUT:lta tuomio auton osan ulkoasun suojaamisesta rekisteröimättömänä yhteisömallina
Euroopan unionin tuomioistuin on julkaissut tuomion rekisteröimätöntä yhteisömallia ja auton osan ulkoasun suojaa koskevassa asiassa C-123/20. EUT katsoi, että tuotteen kuvien julkaiseminen aiheuttaa myös tuotteen yksittäisen osan julkiseksi tulemisen silloin, kun osan ulkoasu on selvästi kokonaisuudesta yksilöitävissä. Osa voi saada erillistä suojaa, jos se saa itsessään aikaan tuotteen kokonaisuudesta erottuvan vaikutelman.

Asian osapuolina olivat kilpailu- ja urheiluautojen valmistaja Ferrari SpA sekä kalliiden autojen tuunaukseen erikoistunut yritys Mansory Design & Holding GmbH. Arvioitavana olevassa tapahtumainkulussa Ferrari oli esitellyt uuden FXX K -mallinsa yleisölle ensi kertaa 2.12.2014 päivätyssä lehdistötiedotteessaan. Tiedote sisälsi kaksi valokuvaa, joissa näkyy ajoneuvon sivu- ja etuprofiili. Mansory Design oli vuodesta 2016 alkaen valmistanut ja myynyt autojen tuunaukseen tarkoitettuja lisäosien sarjoja. Osat oli tarkoitettu Ferrari 488 GTB -mallin ulkoasun muokkaamiseen, jotta se saataisiin näyttämään huomattavasti arvokkaammalta Ferrari FXX K -mallilta.
Ferrarin mukaan Mansory Design loukkasi lisäosia tarjoamalla Ferrarin auton korin osia koskevia rekisteröimättömän yhteisömallin haltijan oikeuksia, minkä johdosta Ferrari nosti saksalaisessa tuomioistuimessa loukkauskanteen. Asia päätyi lopulta Saksan ylimpään yleiseen tuomioistuimeen Bundesgerichtshofiin. Tuomioistuin katsoi, että asian ratkaisu riippui yhteisömallista annetun neuvoston asetuksen n:o 6/2002 artiklojen 4, 6 ja 11 tulkinnasta ja erityisesti siitä, millä edellytyksillä Ferrarin FXX K -tuotteen osan ulkoasua voidaan suojata kyseisen asetuksen mukaisesti rekisteröimättömänä yhteisömallina.
Bundesgerichtshof pyysi EUT:lta ennakkoratkaisua ensinnäkin siitä, merkitseekö tuotteen kokonaiskuvan julkiseksi tuleminen sitä, että myös kyseisen tuotteen osien mallit tulevat julkisiksi siten, että nämä osat voivat saada erikseen suojaa rekisteröimättöminä yhteisömalleina. Lisäksi tiedusteltiin, missä määrin tuotteen osan ulkoasun on oltava itsenäinen koko tuotteeseen nähden, jotta sillä voidaan katsoa olevan asetuksen tarkoittama yksilöllinen luonne.
EUT:n mukaan asetusta oli tulkittava siten, ettei siinä aseteta mallin luojille velvollisuutta tehdä erikseen julkiseksi tuotteidensa jokaista osaa, joille he haluavat saada rekisteröimättömän yhteisömallin suojaa. EUT korostaa, että tällainen velvollisuus olisi rekisteröimätöntä yhteisömallia koskevan järjestelmän yksinkertaisuuden ja nopeuden tavoitteiden vastainen. Julkiseksi tekeminen edellyttää kuitenkin sitä, että tuotteen osan malli on selvästi tunnistettavissa. Mikäli julkiseksi tekeminen tapahtuu julkaisemalla valokuvia, on suojattavan tuotteen osan ominaispiirteiden oltava selvästi näkyvissä valokuvissa.
EUT tuli täten siihen johtopäätökseen, että asetusta (11 artikla 2 kohta) on tulkittava siten, että tuotteen kuvien julkiseksi tekeminen, kuten auton valokuvien julkaiseminen, aiheuttaa tuotteen osan mallin julkiseksi tulemisen (3 artikla a alakohta) tai moniosaisen tuotteen osan mallin julkiseksi tulemisen (3 artikla c alakohta ja 4 artikla 2 kohta), jos tämän osan ulkoasu on selvästi yksilöitävissä tässä julkiseksi tekemisessä.
EUT:n mukaan osan ulkoasun yksilöllisen luonteen (6 artikla 1 kohta) arvioinnissa tulee kiinnittää huomiota siihen, että osa muodostaa tuotteen tai moniosaisen tuotteen näkyvän osa-alueen, joka on rajattu linjojen, ääriviivojen, värien, muotojen tai erityisen pintarakenteen avulla. Osan tulee itsessään olla omiaan luomaan kokonaisvaikutelma, eikä se voi täysin sulautua tuotteen kokonaisuuteen.
EUT:n tuomio on luettavissa täällä.
Kuva: Jannis Lucas sivustolta Unsplash
Kirjoittajat


