EPO: Suomalaisinnovaatioiden määrä nousussa jälleen vuonna 2022

3.4.2023

buildings against a blue sky

Euroopan patenttivirasto EPO julkaisi viime viikolla viime vuoden tilastot saapuneista patenttihakemuksia. Suomesta hakemuksia saapui ennätysmäärä.

Euroopan patenttiviraston tilastojen mukaan suomalaisyritykset ja keksijät jättivät viime vuonna yhteensä 2140 patenttihakemusta, joka on 1,5 % enemmän kuin edellisvuonna. Suomalaisten patenttihakemusten määrä kasvoi kolmatta vuotta peräkkäin. Vuonna 2021 kasvua oli 11 % ja 2020 kasvu oli 11,4 % edelliseen vuoteen verrattuna. Vaikka kasvutahti hidastuikin edellisistä vuosista, Suomen patenttihakemusten kasvu oli vuonna 2022 keskimääräistä suurempaa verrattuna muihin EPO:n jäsenmaihin ja EU-maihin.

Suomesta tulleet patenttihakemukset kasvoivat erityisen paljon audiovisuaalisen teknologian sektorilla, jossa kasvua tuli 76,2 % edellisvuoteen verrattuna. Muita toimialoja, joissa suomalaiset saavuttivat kasvua, olivat huolinta (+52,8 %), joka sisältää pakkausteknologiat, ja tekstiili- ja paperinvalmistuslaitteet (+49,2 %). Teknologia-ala hakemusten joukossa suurin toimiala oli digitaalinen viestintä.

Nokia oli ensimmäisellä sijalla suomalaisyritysten eurooppalaisissa patenttihakemuksissa. Maailmanlaajuisessa EPO-tilastossa Nokia oli yrityksistä sijalla 16 1033:lla hakemuksella. Toisella sijalla Suomen tilastoissa oli Stora Enso (62 hakemusta), Valmet (51), Metso Outotec (41) ja Kone (37).

EPO:n tilastoista käy ilmi, että koronaviruspandemiasta ja muista maailmantalouden epävarmuustekijöistä huolimatta teknologisten innovaatioiden määrä säilyi viime vuonna hyvällä tasolla. EPO vastaanotti vuonna 2022 yhteensä 193 460 hakemusta, mikä on 2,5 % enemmän kuin edellisenä vuonna ja uusi ennätys.

Lue tarkemmat tiedot EPO:n vuoden 2022 patenttitilastoista täältä ja EPO:n tiedote tilastoista täältä.

Kuva: Unsplash, Parrish Freeman

Kirjoittajat

Share: