EUT:n uusi ennakkoratkaisu asiassa C‑159/23 tietokoneohjelmien oikeudellisesta suojasta

18.10.2024
Kuvassa on oikeuden jumalattaren Themiksen patsas ja Euroopan Unionin lippu

Asiassa C‑159/23 Saksan ylin yleinen tuomioistuin pyysi ennakkoratkaisua tietokoneohjelmien oikeudellisesta suojasta ja tulkintaa muun muassa 23.4.2009 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2009/24/EY  1 artiklan 1–3 kohdasta. Euroopan Unionin tuomioistuin (EUT) totesi, että direktiivin 2009/24 1 artiklan 1–3 kohtia on tulkittava siten, että direktiivin mukaisen suojan alaan ei kuulu sellaisten muuttuvien tietojen sisältö, jotka suojattu tietokoneohjelma on siirtänyt tietokoneen työmuistiin ja joita kyseinen ohjelma käyttää sitä ajettaessa, siltä osin kuin tämä sisältö ei mahdollista tällaisen ohjelman toisintamista tai sen toteuttamista myöhemmässä vaiheessa. 

Ennakkoratkaisun taustalla oli Sony Computer Entertainment Europe Ltd:n (Sony) ja Datel Design and Development Ltd ja Datel Direct Ltd:n (yhdessä Datel) riita. Sony väittää Datelin loukanneen Sonyn yksinoikeutta määrätä Sonyn omistamien tietokoneohjelmien muuttamisesta. Sony myy yksinoikeudella PlayStation pelikonsoleita (PSP-konsoli) ja niille tarkoitettuja pelejä Euroopassa. Datel kehittää, tuottaa ja myy näille konsoleille lisätuotteita, joihin kuuluu riidanalaisia ohjelmistoja ja laitteita. Nämä ohjelmistot toimivat yksinomaan Sonyn alkuperäisten pelien kanssa.

Sony väittää, että Datelin laitteiden ja ohjelmistojen avulla käyttäjät muuttavat Sonyn pelien perustana olevia ohjelmistoja pelien tekijänoikeutta loukaten. Tähän vedoten, Sony vaatii, että laitteiden ja ohjelmistojen myynti lopetetaan ja sille korvataan vahinko, jonka se väittää sille aiheutuneen. Vuonna 2012 Hampurin alueellinen alioikeus hyväksy tuomiolla Sonyn vaatimukset osittain. Hampurin osavaltion ylioikeus taas hylkäsi Sonyn kanteen.  Nyt Saksan ylin yleinen tuomioistuin käsitellessään tuomiosta tehtyä revisio-valitusta totesi, että valituksen ratkaisu riippuu direktiivin 2009/24 1 artiklan 1–3 kohdan ja 4 artiklan 1 kohdan b alakohdan tulkinnasta. Näiden tulkinta vaikuttaa siihen, miten Saksan kansallista lakia tässä tilanteessa tulkitaan eli katsotaanko, että Datel loukkaa ohjelmistojen käyttämisellä UrhG:n 69c §:n 2 momentissa tarkoitettua tietokoneohjelman muuttamista koskevaa yksinoikeutta

Saksan ylin yleinen tuomioistuin kysyi EUT:ltä seuraavan kysymyksen:

  1. Loukataanko direktiivin 2009/24 1 artiklan 1–3 kohdan mukaista tietokoneohjelman suojaa, jos tietokoneohjelman tai sen toisintamisen kohde- tai lähdekoodia ei muuteta, vaan suojatun tietokoneohjelman kanssa samanaikaisesti ajettavalla toisella ohjelmalla muutetaan niiden muuttujien sisältöä, jotka suojattu tietokoneohjelma on siirtänyt työmuistiin ja joita se käyttää ohjelmaa ajettaessa?

Tuomioistuin esitti EUT:lle myös toisen kysymyksen. Vastattuaan saksalaisen tuomioistuimen ensimmäiseen kysymykseen, EUT ei kokenut tarpeelliseksi vastata toiseen kysymykseen, joten se on myös jätetty tästä pois..

Direktiivin 2009/24 1 artiklan 1–3 kohdissa vaaditaan jäsenvaltioita antamaan tietokoneohjelmille tekijänoikeudellista suojaa Bernin yleissopimuksen tarkoittamina kirjallisina teoksina. Tietokoneohjelmilla tarkoitetaan myös valmistelevaan suunnitteluun liittyvää aineistoa. Suoja koskee kaikkia tietokoneohjelman eri ilmaisumuotoja. Ideat ja periaatteet eivät saa suojaa. Vain omaperäistä tietokoneohjelmaa suojataan ja muita arviointiperusteita ei saa direktiivin mukaan soveltaa arvioitaessa, suojataanko ohjelmaa.

EUT:n vastaus esitettyyn kysymykseen on siten, että direktiivin 2009/24 1 artiklan 1–3 kohtaa on tulkittava siten, että kyseisen direktiivin mukaisen suojan alaan ei kuulu sellaisten muuttuvien tietojen sisältö, jotka suojattu tietokoneohjelma on siirtänyt tietokoneen työmuistiin ja joita kyseinen ohjelma käyttää sitä ajettaessa, siltä osin kuin tämä sisältö ei mahdollista tällaisen ohjelman toisintamista tai sen toteuttamista myöhemmässä vaiheessa.

Tuomioistuin analysoi oikeuslähteitä ja totesi sen perusteella, että tekijänoikeus suojaa ilmaisua, mutta ei ideaa. Tietokoneohjelmien suojan tavoitteena direktiivin 2009/24 johdanto-osan mukaan on suojella ohjelmien tekijöitä ohjelmien luvattomalta kopioinnilta ja ohjelmien piraattien levittämiseltä, koska tietokoneohjelmien kehittäminen vaatii huomattavia voimavaroja. Tuomioistuin totesi kuitenkin, että kuten neuvoston direktiiviksi tietokoneohjelmien oikeudellisesta suojasta 5.1.1989 annetun ehdotuksen (EYVL 1989, C 91, s. 4), joka on direktiivin 91/250 taustalla, perustelujen 3.6 ja 3.12 kohdasta ilmenee, tietokoneohjelmien suojan ei ole kuitenkaan tarkoitus luoda monopolia, joka estää itsenäisen luovuuden ja rajoittaa teknistä kehitystä. Kun ohjelman tekijän kilpailijat ovat itsenäisesti määritelleet, miten ohjelma toimii, ne saavat luoda omat ohjelmien kanssa yhteensopivat laitteet. Ne saavat luoda myös sellaisia laitteita, jotka hyödyntävät samaa ideaa, mutta käyttävät erilaista ilmaisukeinoa.

Saksalainen tuomioistuin kertoi, että Datelin ohjelmisto asennetaan PSP-konsoliin yhtä aikaa peliohjelmiston kanssa, mutta sillä ei muuteta Sonyn ohjelmiston kohdekoodia, lähdekoodia tai sisäistä rakennetta. Sillä vain muutetaan PSP-konsolin työmuistiin tilapäisesti siirrettyä sisältöä peliä ajettaessa. EUT siis katsoo, ettei Datelin ohjelmistolla muuteta Sonyn ohjelmiston ilmaisua vaan pelkästään tietokoneen työmuistiin siirrettyjä muuttujia ja peliä suojatussa muodossa ajettaessa käytettäviä muuttujia. Datel ei siis toisinna Sonyn ohjelmaa. Datelin ohjelma vaatii toimiakseen sen sijaan, että Sonyn ohjelmaa ei muuteta. Ohjelma pysyy siis suojatussa muodossaan.

Tapauksessa arvioitiin  myös EUT arvioinnin rajoja, sekä sitä minkä perusteella EUT voi vastata ennakkoratkaisua pyytävälle tuomioistuimelle. Lue lisää tästä arvioinnista ennakkoratkaisun kohdista 26-29.

Lue lisää ennakkoratkaisusta C‑159/23.

Kuva: iStock / simpson33

Kirjoittajat

Share: